Vishay/Dale RNC55J8252BRBSL
RNC55J8252BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8252BRBSL
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8252BRBSL.pdf
Availability of RNC55J8252BRBSL
QUANTITY
RNC55J8252BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8252BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8252BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8252BRBSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8252BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8252BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J8252BRBSL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 4POS datasheet.pdf
TORX KEY SET 7PC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 4POS PCB TIN datasheet.pdf
EDGECARD PCI 184PS .050 3.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR 5POS MALE-MALE 12' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf