Vishay/Dale RNC55J8252BSR36
RNC55J8252BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8252BSR36
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8252BSR36.pdf
Availability of RNC55J8252BSR36
QUANTITY
RNC55J8252BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8252BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J8252BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8252BSR36
Related LinksRNC55J8, RNC55J8252BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8252BSR36 Details Description
Related parts for RNC55J8252BSR36
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 6V datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 330 OHM 10SIP datasheet.pdf
ULTRASONIC T-BEAM datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR 2CH PENTAWATT-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A W-PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-15VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CABLE 24COND 12AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 635 OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf