Vishay/Dale RNC55J8252DRRSL
RNC55J8252DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8252DRRSL
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8252DRRSL.pdf
Availability of RNC55J8252DRRSL
QUANTITY
RNC55J8252DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8252DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8252DRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8252DRRSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8252DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8252DRRSL Details Description
Related parts for RNC55J8252DRRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
Connector Socket 75 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 520FCBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A SOT25 datasheet.pdf