Vishay/Dale RNC55J8252FSRE6
RNC55J8252FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8252FSRE6
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8252FSRE6.pdf
Availability of RNC55J8252FSRE6
QUANTITY
RNC55J8252FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8252FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J8252FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8252FSRE6
Related LinksRNC55J8, RNC55J8252FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8252FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J8252FSRE6
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR ZC 0.6A 600V 8 SMD datasheet.pdf
IC GATE INVERTER MINI LOG SC-88A datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 940V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
FORM-C LIMIT RELAY W/1 ALARM datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY DUAL SZE16 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf