Vishay/Dale RNC55J82R0BSB14
RNC55J82R0BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J82R0BSB14
Brief Description
RES 82 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J82R0BSB14.pdf
Availability of RNC55J82R0BSB14
QUANTITY
RNC55J82R0BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J82R0BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J82R0BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J82R0BSB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J82R0BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J82R0BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J82R0BSB14
CARD GUIDE DEEP CHAN 4.5" .08" datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 142 I/O 208PQFP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 8.13MM datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32UFQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf