Vishay/Dale RNC55J8353BSRE6
RNC55J8353BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8353BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 835K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8353BSRE6.pdf
Availability of RNC55J8353BSRE6
QUANTITY
RNC55J8353BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8353BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J8353BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)835k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8353BSRE6
Related LinksRNC55J8, RNC55J8353BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8353BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J8353BSRE6
IC DAC OCTAL SERIAL 8BIT 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 325.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf