Vishay/Dale RNC55J84R0FSB14
RNC55J84R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J84R0FSB14
Brief Description
RES 84 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J84R0FSB14.pdf
Availability of RNC55J84R0FSB14
QUANTITY
RNC55J84R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J84R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J84R0FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)84
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J84R0FSB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J84R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J84R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC55J84R0FSB14
SWITCH PUSH DPDT 0.2A 30V datasheet.pdf
PLUG W/PIN INSERT (12 CONTACT) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16SO datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
IC FRACTION-N FREQ SYNTH 32LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 300V SCREW datasheet.pdf