Vishay/Dale RNC55J8561BSB14
RNC55J8561BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8561BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.56K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8561BSB14.pdf
Availability of RNC55J8561BSB14
QUANTITY
RNC55J8561BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8561BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8561BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8561BSB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8561BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8561BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J8561BSB14
CONN HEADER 64POS .100 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 400PF 12KV R7 DISK datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 58K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC SOT523 datasheet.pdf
IC LINKSWITCH CV/CC 10W 12ESOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf