Vishay/Dale RNC55J8661DSRSL
RNC55J8661DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8661DSRSL
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8661DSRSL.pdf
Availability of RNC55J8661DSRSL
QUANTITY
RNC55J8661DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8661DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J8661DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8661DSRSL
Related LinksRNC55J8, RNC55J8661DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8661DSRSL Details Description
Related parts for RNC55J8661DSRSL
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BARRIER STR 8X8X24" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 65A datasheet.pdf