Vishay/Dale RNC55J8800BPRE6
RNC55J8800BPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8800BPRE6
Brief Description
RES 880 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8800BPRE6.pdf
Availability of RNC55J8800BPRE6
QUANTITY
RNC55J8800BPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8800BPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J8800BPRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)880
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8800BPRE6
Related LinksRNC55J8, RNC55J8800BPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8800BPRE6 Details Description
Related parts for RNC55J8800BPRE6
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 7GB datasheet.pdf
INTERFACE MOD PLUG 9POS D-SUB datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
LED RED-ORN 700MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 105MA 17 OHM TH datasheet.pdf
E(LIQI) AC SERVO MOTOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf