Vishay/Dale RNC55J8871FSRE6
RNC55J8871FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8871FSRE6
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8871FSRE6.pdf
Availability of RNC55J8871FSRE6
QUANTITY
RNC55J8871FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8871FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J8871FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8871FSRE6
Related LinksRNC55J8, RNC55J8871FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8871FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J8871FSRE6
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 40A D-55 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CABLE 25M F CONNECTOR ONE END datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 30A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf