Vishay/Dale RNC55J9090BRB14
RNC55J9090BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9090BRB14
Brief Description
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9090BRB14.pdf
Availability of RNC55J9090BRB14
QUANTITY
RNC55J9090BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9090BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J9090BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9090BRB14
Related LinksRNC55J9, RNC55J9090BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9090BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J9090BRB14
IC OPAMP DIFF 105KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
BOARD CL4490-100-232 RS232 W/DB9 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 18POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf