Vishay/Dale RNC55J9090BSB14
RNC55J9090BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9090BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9090BSB14.pdf
Availability of RNC55J9090BSB14
QUANTITY
RNC55J9090BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9090BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J9090BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9090BSB14
Related LinksRNC55J9, RNC55J9090BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9090BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J9090BSB14
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AB datasheet.pdf
OSC XO 1.163MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO5 datasheet.pdf
LED IR GAAS COAXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf