Vishay/Dale RNC55J9090BSBSL
RNC55J9090BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9090BSBSL
Brief Description
RES 909 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9090BSBSL.pdf
Availability of RNC55J9090BSBSL
QUANTITY
RNC55J9090BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9090BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J9090BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9090BSBSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J9090BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9090BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J9090BSBSL
RES ARRAY 2 RES 10K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CBL 17POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf