Vishay/Dale RNC55J9091BRB14
RNC55J9091BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9091BRB14
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9091BRB14.pdf
Availability of RNC55J9091BRB14
QUANTITY
RNC55J9091BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9091BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J9091BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9091BRB14
Related LinksRNC55J9, RNC55J9091BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9091BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J9091BRB14
IC OPAMP GP 90MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
SW LONG ROLLR LEVR SPDT 22A 250V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 1/2" 6A MED datasheet.pdf