Vishay/Dale RNC55J9091BSB14
RNC55J9091BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9091BSB14
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9091BSB14.pdf
Availability of RNC55J9091BSB14
QUANTITY
RNC55J9091BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9091BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J9091BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9091BSB14
Related LinksRNC55J9, RNC55J9091BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9091BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J9091BSB14
Crystal 4.194304MHz 30ppm 12pF 150 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #10 BUDGET datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 200MA 1.35 OHM datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 80MHZ 16SOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 10MM RED LC C.A.- datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 200A D-67 datasheet.pdf