Vishay/Dale RNC55J9092BSB14
RNC55J9092BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9092BSB14
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9092BSB14.pdf
Availability of RNC55J9092BSB14
QUANTITY
RNC55J9092BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9092BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J9092BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9092BSB14
Related LinksRNC55J9, RNC55J9092BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9092BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J9092BSB14
FIXED IND 3.3UH 1.2A 100 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULV QUAD 8-MSOP datasheet.pdf
070 MLC II PLUG ASSY 18P GRAY datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 30"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5A 8DFN datasheet.pdf
PROCESS METER 4-20MA LED PNL MT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF X7R datasheet.pdf