Vishay/Dale RNC55J9093BSBSL
RNC55J9093BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9093BSBSL
Brief Description
RES 909K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9093BSBSL.pdf
Availability of RNC55J9093BSBSL
QUANTITY
RNC55J9093BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9093BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J9093BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9093BSBSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J9093BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9093BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J9093BSBSL
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 250KBPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf