Vishay/Dale RNC55J9202BSBSL
RNC55J9202BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9202BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 92K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9202BSBSL.pdf
Availability of RNC55J9202BSBSL
QUANTITY
RNC55J9202BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9202BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J9202BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)92k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9202BSBSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J9202BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9202BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J9202BSBSL
RES SMD 680 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf
FAN FILTER 80MM 30PPI datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 300VAC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
IC DC-DC CONV DUAL AMOLED 12-DFN datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 30 POS datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf