Vishay/Dale RNC55J9310FSRSL
RNC55J9310FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9310FSRSL
Brief Description
RES 931 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9310FSRSL.pdf
Availability of RNC55J9310FSRSL
QUANTITY
RNC55J9310FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9310FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J9310FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9310FSRSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J9310FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9310FSRSL Details Description
Related parts for RNC55J9310FSRSL
SENSOR 300PSIG STEEL 4-20MA OUT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 660MA 730 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO220-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT MONITR WATCHDOG SOT23-5 datasheet.pdf
CMD CBL RCPT 25POS 36" SNGL END datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B M25 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf