Vishay/Dale RNC55J9311BRBSL
RNC55J9311BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9311BRBSL
Brief Description
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9311BRBSL.pdf
Availability of RNC55J9311BRBSL
QUANTITY
RNC55J9311BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9311BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J9311BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.31k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9311BRBSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J9311BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9311BRBSL Details Description
Related parts for RNC55J9311BRBSL
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf