Vishay/Dale RNC55J9421BMBSL
RNC55J9421BMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9421BMBSL
Brief Description
RES 9.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9421BMBSL.pdf
Availability of RNC55J9421BMBSL
QUANTITY
RNC55J9421BMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9421BMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J9421BMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9421BMBSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J9421BMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9421BMBSL Details Description
Related parts for RNC55J9421BMBSL
RES 47 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 15POS .156 GRN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT523F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC LP DUAL 16-BIT 32-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS R/A .025 SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 19POS datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf