Vishay/Dale RNC55J9763BSB14
RNC55J9763BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9763BSB14
Brief Description
RES 976K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9763BSB14.pdf
Availability of RNC55J9763BSB14
QUANTITY
RNC55J9763BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9763BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J9763BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9763BSB14
Related LinksRNC55J9, RNC55J9763BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9763BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J9763BSB14
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.74 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CONN INSERT 17POS SKT datasheet.pdf