Vishay/Dale RNC55J9882BRRSL
RNC55J9882BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9882BRRSL
Brief Description
RES 98.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9882BRRSL.pdf
Availability of RNC55J9882BRRSL
QUANTITY
RNC55J9882BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9882BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J9882BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)98.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9882BRRSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J9882BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9882BRRSL Details Description
Related parts for RNC55J9882BRRSL
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL MU 2X2 1310NM datasheet.pdf
LED LIGHT BAR STD 2700K 12" ALUM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 16.5A 7 MOHM SMD datasheet.pdf