Vishay/Dale RNC55K1003FPB14
RNC55K1003FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1003FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1003FPB14.pdf
Availability of RNC55K1003FPB14
QUANTITY
RNC55K1003FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1003FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1003FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1003FPB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1003FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1003FPB14 Details Description
Related parts for RNC55K1003FPB14
JUMPER-H1506TR/A3048S/X 12" datasheet.pdf
IC SGNL PROC/DIGITIZER LP 48TQFP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC SENSOR ROTARY POSITION 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
PSR-SCP- 24DC/TS/SDOR4/4X1 datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf