Vishay/Dale RNC55K1003FPB14
RNC55K1003FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1003FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1003FPB14.pdf
Availability of RNC55K1003FPB14
QUANTITY
RNC55K1003FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1003FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1003FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1003FPB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1003FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1003FPB14 Details Description
Related parts for RNC55K1003FPB14
ADAPTER DVI DIG PLUG-DFP RECEPT datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 10MBAR DIFF 5V DIP datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 0.5% 2W 3637 datasheet.pdf
RF PWR MOSFET 500V 10A M174 datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 220UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf