Vishay/Dale RNC55K1133FSRSL
RNC55K1133FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1133FSRSL
Brief Description
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1133FSRSL.pdf
Availability of RNC55K1133FSRSL
QUANTITY
RNC55K1133FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1133FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1133FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1133FSRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1133FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1133FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K1133FSRSL
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 128K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM F HSG 2X8 POS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 56MA 5 OHM datasheet.pdf
IC FLASH 4MB 40MHZ SPI 8USON datasheet.pdf