Vishay/Dale RNC55K1211FSB14
RNC55K1211FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1211FSB14
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1211FSB14.pdf
Availability of RNC55K1211FSB14
QUANTITY
RNC55K1211FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1211FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1211FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1211FSB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1211FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1211FSB14 Details Description
Related parts for RNC55K1211FSB14
DIODE ZENER 10V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf