Vishay/Dale RNC55K1243FSRSL
RNC55K1243FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1243FSRSL
Brief Description
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1243FSRSL.pdf
Availability of RNC55K1243FSRSL
QUANTITY
RNC55K1243FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1243FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1243FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1243FSRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1243FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1243FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K1243FSRSL
CAP ARRAY 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL STR 25POS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF11 ACCESSORIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 30.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 17POS 1.25MM PCB datasheet.pdf