Vishay/Dale RNC55K1273FRRSL
RNC55K1273FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1273FRRSL
Brief Description
RES 127K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1273FRRSL.pdf
Availability of RNC55K1273FRRSL
QUANTITY
RNC55K1273FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1273FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1273FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1273FRRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1273FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1273FRRSL Details Description
Related parts for RNC55K1273FRRSL
CONN RECEPT VERT 26 POS PCB datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO247 datasheet.pdf
ANTENNA DIPOLE RIGHT ANGLE 86 FL datasheet.pdf
IC DCDC CHRGR LI+ 1CELL 20WLP datasheet.pdf
CONTACT FINGER EMI SMD datasheet.pdf
TERMINAL WMF 2.5 FU SW (BLACK) datasheet.pdf
3V PH.MODULE 36KHZ S.VIEW datasheet.pdf
SNAPPER HOSE CLAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
BLK 18MM X 55 M datasheet.pdf
500-2A2F-MINI-SAS HD CABLES datasheet.pdf
CAP FILM 270PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf