Vishay/Dale RNC55K1433FMB14
RNC55K1433FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1433FMB14
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1433FMB14.pdf
Availability of RNC55K1433FMB14
QUANTITY
RNC55K1433FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1433FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1433FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)