Vishay/Dale RNC55K1433FMRSL
RNC55K1433FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1433FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1433FMRSL.pdf
Availability of RNC55K1433FMRSL
QUANTITY
RNC55K1433FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1433FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1433FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1433FMRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1433FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1433FMRSL Details Description
Related parts for RNC55K1433FMRSL
IC AMP AUDIO PWR 2W STER 24TSSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 6CH 2-INP 20-DIP datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 46A T-MAX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MOD CBL 12FT REV COILED datasheet.pdf
PDU 3-PHASE MONITORD 208V 14.4KW datasheet.pdf