Vishay/Dale RNC55K1433FMRSL
RNC55K1433FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1433FMRSL
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1433FMRSL.pdf
Availability of RNC55K1433FMRSL
QUANTITY
RNC55K1433FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1433FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1433FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1433FMRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1433FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1433FMRSL Details Description
Related parts for RNC55K1433FMRSL
Connector Receptacle 15 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 28A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EMI FILTER ESD PROTECT 25CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 2500V 23A 100W I4-PAK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ASSYMINIPAKHDL15A12PRAPLUGBDLK datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.39UF RADIAL datasheet.pdf