Vishay/Dale RNC55K1691FRB14
RNC55K1691FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1691FRB14
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1691FRB14.pdf
Availability of RNC55K1691FRB14
QUANTITY
RNC55K1691FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1691FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1691FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1691FRB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1691FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1691FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K1691FRB14
IDC CABLE - HPL16H/AE16G/HPL16H datasheet.pdf
RES SMD 1.2KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BLZP 5.08/24/180LR SN BK BX datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
BLADE-SHEAR-UPPER datasheet.pdf
TV 19C 19#12 PIN PLUG datasheet.pdf
47UF 50V 10X16 105C RAD datasheet.pdf
390UF 40V 9.53X68.26 AXI datasheet.pdf