Vishay/Dale RNC55K1693FMRE6
RNC55K1693FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1693FMRE6
Brief Description
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1693FMRE6.pdf
Availability of RNC55K1693FMRE6
QUANTITY
RNC55K1693FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1693FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K1693FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1693FMRE6
Related LinksRNC55K1, RNC55K1693FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1693FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55K1693FMRE6
MOSFET N-CH 30V 61A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.96M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf