Vishay/Dale RNC55K1743FPRSL
RNC55K1743FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1743FPRSL
Brief Description
RES 174K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1743FPRSL.pdf
Availability of RNC55K1743FPRSL
QUANTITY
RNC55K1743FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1743FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1743FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1743FPRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1743FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1743FPRSL Details Description
Related parts for RNC55K1743FPRSL
IC REG LDO 9V 1A DDPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10DFN datasheet.pdf
IC AMP FILTER W/SHUTDOWN 10-UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 640MA 1.4 OHM datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf