Vishay/Dale RNC55K1870FRB14
RNC55K1870FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1870FRB14
Brief Description
RES 187 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1870FRB14.pdf
Availability of RNC55K1870FRB14
QUANTITY
RNC55K1870FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1870FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1870FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1870FRB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1870FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1870FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K1870FRB14
CONN FFC FPC VERT 11POS 1MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 325MA 750 MOHM datasheet.pdf