Vishay/Dale RNC55K1961FMB14
RNC55K1961FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1961FMB14
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1961FMB14.pdf
Availability of RNC55K1961FMB14
QUANTITY
RNC55K1961FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1961FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1961FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1961FMB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1961FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1961FMB14 Details Description
Related parts for RNC55K1961FMB14
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LEVER TOP PLUNGER HEAD WL SERIES datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
TIMER 3 HOUR datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 6A HOLD datasheet.pdf