Vishay/Dale RNC55K2051FSBSL
RNC55K2051FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2051FSBSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2051FSBSL.pdf
Availability of RNC55K2051FSBSL
QUANTITY
RNC55K2051FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2051FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K2051FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2051FSBSL
Related LinksRNC55K2, RNC55K2051FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2051FSBSL Details Description
Related parts for RNC55K2051FSBSL
SURGE SUPP 180V BIDIR 8-DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8DSBGA datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH 10POS DIP GULL SEALED SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES 316K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf