Vishay/Dale RNC55K20R0FSRE6
RNC55K20R0FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K20R0FSRE6
Brief Description
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K20R0FSRE6.pdf
Availability of RNC55K20R0FSRE6
QUANTITY
RNC55K20R0FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K20R0FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55K20R0FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K20R0FSRE6
Related LinksRNC55K2, RNC55K20R0FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K20R0FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55K20R0FSRE6
CONN SPRING SPADE 12-10AWG #8 datasheet.pdf
VARISTOR 612V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR 1BIT LVTTL/GTLP US8 datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LNA ULTRA LOW NOISE ACT BIAS datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 10" datasheet.pdf
635 TB RIS CLA INTERLACE datasheet.pdf
LOW LOSS CA-400 COAXIAL CABLE datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 VERT BLACK datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 10% 1/16W 0402 datasheet.pdf