Vishay/Dale RNC55K2151FSB14
RNC55K2151FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2151FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2151FSB14.pdf
Availability of RNC55K2151FSB14
QUANTITY
RNC55K2151FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2151FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K2151FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2151FSB14
Related LinksRNC55K2, RNC55K2151FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2151FSB14 Details Description
Related parts for RNC55K2151FSB14
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC GENERATR CLK SAS/SATA 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES MNT CROSS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DC/DC CONV 0.5-5.4V 140W 144BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf