Vishay/Dale RNC55K2491FMBSL
RNC55K2491FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2491FMBSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2491FMBSL.pdf
Availability of RNC55K2491FMBSL
QUANTITY
RNC55K2491FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2491FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K2491FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2491FMBSL
Related LinksRNC55K2, RNC55K2491FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2491FMBSL Details Description
Related parts for RNC55K2491FMBSL
CONN RECEPT WALL MNT 5POS W/SOCK datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 1.2" AMBER-YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
DIES KRIMPTITE FLAG QD 14-22 AWG datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
381 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf