Vishay/Dale RNC55K2613FSRSL
RNC55K2613FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2613FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2613FSRSL.pdf
Availability of RNC55K2613FSRSL
QUANTITY
RNC55K2613FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2613FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K2613FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2613FSRSL
Related LinksRNC55K2, RNC55K2613FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2613FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K2613FSRSL
IC FPGA 160 I/O 225PBGA datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A D2PAK datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 16.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MCU 256KB FLASH 48MHZ 48TQFP datasheet.pdf