Vishay/Dale RNC55K2942FRB14
RNC55K2942FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2942FRB14
Brief Description
RES 29.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2942FRB14.pdf
Availability of RNC55K2942FRB14
QUANTITY
RNC55K2942FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2942FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K2942FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2942FRB14
Related LinksRNC55K2, RNC55K2942FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2942FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K2942FRB14
FILTER LINE RFI .250 10A datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
STRGLT 50' 16-3 5 310 LMP 10'LD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.1A 32V datasheet.pdf
17+17 WAY M HORIZ SMT WOJS datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BUSBARS datasheet.pdf
FUSE 315A 1000V 2XL PV datasheet.pdf