Vishay/Dale RNC55K3010FPBSL
RNC55K3010FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3010FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3010FPBSL.pdf
Availability of RNC55K3010FPBSL
QUANTITY
RNC55K3010FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3010FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K3010FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3010FPBSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K3010FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3010FPBSL Details Description
Related parts for RNC55K3010FPBSL
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC CAP CONV 2CH ULT LP 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SC82AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf