Vishay/Dale RNC55K3012FMB14
RNC55K3012FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3012FMB14
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3012FMB14.pdf
Availability of RNC55K3012FMB14
QUANTITY
RNC55K3012FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3012FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K3012FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3012FMB14
Related LinksRNC55K3, RNC55K3012FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3012FMB14 Details Description
Related parts for RNC55K3012FMB14
IC REG LDO ADJ 1.5A 5PFM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf