Vishay/Dale RNC55K3242FMRSL
RNC55K3242FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3242FMRSL
Brief Description
RES 32.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3242FMRSL.pdf
Availability of RNC55K3242FMRSL
QUANTITY
RNC55K3242FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3242FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K3242FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3242FMRSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K3242FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3242FMRSL Details Description
Related parts for RNC55K3242FMRSL
CONN PLUG 90POS RACK & PANEL datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SHROUD 8POS .100 LATCHED datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 500A 3T0WER datasheet.pdf