Vishay/Dale RNC55K3321FMR36
RNC55K3321FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3321FMR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3321FMR36.pdf
Availability of RNC55K3321FMR36
QUANTITY
RNC55K3321FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3321FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC55K3321FMR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3321FMR36
Related LinksRNC55K3, RNC55K3321FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3321FMR36 Details Description
Related parts for RNC55K3321FMR36
TOOL INSERTION PLIER METAL PT datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 16K 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
6.35MM X 18.57MM 1=25/PK datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.05% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 19POS datasheet.pdf
DIODE RECT 1200V 10A TO-220 datasheet.pdf