Vishay/Dale RNC55K3321FMRSL
RNC55K3321FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3321FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3321FMRSL.pdf
Availability of RNC55K3321FMRSL
QUANTITY
RNC55K3321FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3321FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K3321FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3321FMRSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K3321FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3321FMRSL Details Description
Related parts for RNC55K3321FMRSL
CAP 110F -10% +30% 56V CHAS MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 133.3333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
T2011-030TRM, 3 N/C, FLAT ACT datasheet.pdf
4 INCHES GROUND TRACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 60POS FLANGE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf