Vishay/Dale RNC55K37R4FSRSL
RNC55K37R4FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K37R4FSRSL
Brief Description
RES 37.4 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K37R4FSRSL.pdf
Availability of RNC55K37R4FSRSL
QUANTITY
RNC55K37R4FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K37R4FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K37R4FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K37R4FSRSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K37R4FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K37R4FSRSL Details Description
Related parts for RNC55K37R4FSRSL
IC OPAMP GP 15MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 16.1MM RND 9.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf